GSB IHF EHF
  

Millilerimiz Danimarka ve Rusya'ya hazırlanıyor

05-10-2015

2016 Bayanlar Avrupa Hentbol Şampiyonası Elemeleri'nde mücadele edecek A Bayan Milli Takımımız, Ankara'da kamp yapıyor.

Danimarka, Rusya ve Portekiz ile 6. eleme grubunda yer alan millilerimiz, hazırlıklarını teknik direktör Hikmet Vurgun yönetiminde Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) Spor Salonu'nda gerçekleştiriyor.

A Milli Bayan Hentbol Takımı Teknik Direktörü Hikmet Vurgun, 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde çok zorlu bir grupta yer aldıklarını ancak inançlarını koruduklarını söyledi.

Tarihinde hiç Avrupa Şampiyonası finallerine katılamayan Bayan Milli Takım'ın teknik direktörü Vurgun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elemelerde Danimarka, Rusya ve Portekiz ile 6. Grup'ta bulunduklarını hatırlattı.

Elemelerde bu hafta karşılaşacakları Danimarka ve Rusya'nın dünya sıralamasında ilk 6'da yer aldığına dikkati çeken Vurgun, "Oldukça zorlu bir gruba düştük. Gerçekleri görmemiz lazım. Rusya ve Danimarka, hentbolda bayan ekolünün Avrupa'da önde gelen ülkelerinden ikisi" dedi.

Vurgun, Portekiz'in ise dünya sıralamasında Türkiye'ye yakın olduğunu belirterek, "Biz 19-20'nci sırayı alırken, Portekiz de 24-25'inci sıralar arasında oynuyor. Bunu bilmekle beraber bizim de bazı planlarımız var. Grupta çift devreli 6 maç oynayacağız. Hesaplarımız tutarsa 6 puan almamız halinde, gruptan çıkabileceğimize inanıyoruz" diye konuştu.

"İsveç'teki finallere gitmek için üç galibiyete ihtiyacımız var" diyen Vurgun, "Gruptan çıkmamız için 2 galibiyet, 2 beraberlik ya da 2 galibiyet, 1 beraberlik de yetebilir. İç saha maçları çok önemli. Öncelikle Danimarka ve Rusya'dan en az birini evimizde yenmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca Portekiz maçlarını hem içeride hem de dışarıda kazanıp, 6 puan toplamak ve gruptaki diğer karşılaşmaların sonucuna göre şansımızı artırmak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"2 puanla başlamak istiyoruz"
Vurgun, Danimarka ve Rusya maçlardan birini kazanıp, gruba 2 puanla başlamak istediklerini dile getirerek, "Bunu gerçekleştirebilirsek gruptaki şansımızın yüze 50 ve üzerine çıkacağını düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Danimarka ve Rusya'nın teknik direktör değişikliğine gittiğine değinen Vurgun, şunları söyledi:

"Antrenör değişiklikleri oyun felsefelerinde bazı değişikliklere neden olabilir. Bu konuda araştırmalarımız devam ediyor. Danimarka'nın ofansif savunmaya yönelik bir felsefeyle çalıştıklarını biliyoruz. Son hazırlık maçını incelediğimizde rakibin oyununu bozup, hızlı hücum silahını iyi kullanmaya çalışıyorlar."

Vurgun, ay-yıldızlı ekibin ise son iki yıldır gençleşme sürecinde olduğuna işaret ederek, "Takımımızın yaş ortalaması yaklaşık 22,5. Bu kadar genç bir takımın daha çok maç yapması lazım. Tecrübe açısından biraz sıkıntımız var" dedi.

A Milli Takım, 7 Ekim Çarşamba günü Danimarka ile oynayacağı müsabaka için Aarhus'a hareket edecek.

8 Ekim Perşembe günü Danimarka ile deplasmanda karşılaşacak Türkiye, 9 Ekim'de tekrar Ankara'ya dönecek.

Ay-yıldızlılar, 11 Ekim Pazar günü ise Rusya ile Ankara'daki THF Spor Salonu'nda karşı karşıya gelecek.