Milli Takımımıza İzokinetik Test

14-10-2014

A Milli Bayan Hentbol takımımız 6-12 Ekim 2014 tarihleri arasında İzmir'de yaptığı kamp sürecinde bazı izokinetik testlerden geçti. Testler Manisa Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda Prof. Dr. Niyazi Eniseler kontrolünde gerçekleştirildi. Testlerde diz ve omuz eklem ölçülerinde elde edilen sonuçlar sporcular vasıtasıyla kulüplerine ve ilgililere ulaştırılacak. Kol ve bacak testlerinde Maximal kuvvet ve güç ölçümleri gerçekleştirilecek ön ve arka gruplar arasındaki farklar ile sağ ve sol taraflar arasındaki farklar incelenerek bazı telkin ve öneriler spor hekimi Mesut Nalçakan tarafından sporculara sunulacak. Yapılan bu ve benzeri testler ile sporcuların durumları tespit edilerek hem performans artırımlarına destek olmak hem de sakatlıklardan korumaları için önerilerde bulunmak amaçlandı. 


Hentbol Federasyonu olarak Manisa CBÜ BESYO ile değerli hocalarına ve spor hekimi Sayın Dr. Mesut Nalçakan'a teşekkür ederiz.

Milli Takıma Dopingle Mücadele eğitimi
Ayrıca 11 Ekim 2014 tarihinde İzmir Volley Hotelde kamp yapan A Milli Bayan Hentbol Takıma Dopingle Mücadele eğitimi verildi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Dopingle Mücadele Kurulu Eğitim komisyonu üyesi Dr. Mesut Nalçakan tarafından yapılan eğitim toplantısına Milli takım sporcularımız, Milli Takım Antrenörümüz Hikmet Vurgun,  antrenör yardımcısı ve milli takım masörü  katıldı.

Dopingle Mücadele konusunda ayrıntılı bilgiler verilirken, WADA 2015 değişiklikleri vurgulandı. Dopingle mücadele kural ihlalleri, tedavi amaçlı kullanım istinası, bulunabilirlik bildirimi ile ilgili bilgilendirmenin yapıldıpı toplantı, dopingle ilgili eksik ve yanlış bilinen noktaların da vurgulandığı soru cevaplarla tamamlandı.