GSB IHF EHF
  

Hikmet Vurgun'dan açıklamalar

02-06-2014

A Milli Bayan Hentbol Takımı Teknik Direktörü Hikmet Vurgun, "Tek derdimiz küçük yaş gruplarında Avrupa ve Dünya şampiyonluklarına katılma başarısı gösterebilmek, alt yaş gruplarında bunu başaramazsak A takımlarda bunu sağlamak çok zor" dedi.

2014 Avrupa Hentbol Şampiyonası grup elemelerinde 4. Grup'taki İspanya ve Hollanda maçlarını İzmir'de sürdüren A Milli Bayan Hentbol Takımı'nın teknik direktörü Vurgun, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, 2016'da bayan hentbolu için umutlarının bulunduğunu, Avrupa Şampiyonası için Avrupa Hentbol Federasyonu'nun statü değişikliğine gitmesinin gündemde olduğunu söyledi. Bu değişikliğin Türkiye için bir umut olabileceğini kaydeden Vurgun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Halen altyapılar için 1998, 1999 ve 2000 doğumlulara yönelik yoğun bir tarama ve kamp programlarımız devam ediyor. Ayrıca 1996 doğumlularla başlayan 17 yaş altı ve gelecek sezon da 19 yaş altı serüvenimiz olacak. Altyapılarda büyük organizasyonlara katılmaya başlayabilirsek, hentbol adına umut ışığı yandı demektir. Tek derdimiz küçük yaş gruplarında Avrupa ve Dünya şampiyonluklarına katılma başarısı gösterebilmek. Alt yaş gruplarında bunu başaramazsak A takımlarda bunu sağlamak çok zor. Bu anlamda altyapıların önemi bir kez daha öne çıkıyor. Federasyonla beraber büyük faaliyetler var, yeterli mi, hayır kesinlikle değil ama en azından bir başlangıçtır. Önümüzdeki yıllarda daha organize olmuş, yurt dışı organizasyonlarıyla altyapıda daha iyi konuma geleceğimize inancım tam."

Kulüplerin Katkısı
Vurgun, altyapılara kulüplerin katkısının gerek nicelik gerekse nitelik olarak yeterli olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Kulüplerin altyapıya daha fazla olanak sağlaması için federasyon süper gençler PAF Ligi'ni organize ediyor. Bu lig tüm eleştirilere rağmen iyi geçiyor. Gelecek sezon bunu daha farklı organize edebiliriz. Altyapıdaki sporcuya gereken önem verilmezse, alttan gelen oyuncunun sıkıntısını yaşıyoruz. Aksayan yönlerin de telafi edilmesiyle daha mükemmel bir organizasyona doğru ilerleyeceğiz."