GSB IHF EHF
  

Hikmet Vurgun kampı ve rakiplerimizi değerlendirdi

01-10-2016

Ankara'da kamp çalışmalarını sürdüren A Milli Bayan Hentbol takımımızın Teknik Direktörü Hikmet Vurgun, kamp ve Dünya Şampiyonası grup maçları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dünya Şampiyonası yolunda Aralık ayında İsviçre'de grup maçlarını oynayacaklarını belirten Vurgun, şunları söyledi:

"Dengeli bir grup gibi görünüyor. Birinci hedefimiz gruptan çıkarak, Haziran ayında oynanacak olan Play-off mçları için hakkı kazanmak olacak. Aralık ayında Belarus'ta İsviçre, Kosova ve Belarus ile oynanacak olan grup maçları için Ankara'da kamp çalışmaları yapıyoruz. İtalya ile hazırlık müsabakaları yapmak için İtalya'ya gideceğiz. Kampta öncelikle sporcularımızı bazı testlere tabii tuttuk. Liglerimiz de sezonun yeni başlamış olması sporcularımızın kuvvet ve kondisyon açısından eksiklerimiz olduğunu gördük. Milli Takımlarımız için kulüp antrenörlerimizle biraraya gelip, görüş alışverişinde bulunmak istiyoruz. Bu doğrultuda da bir standartı yakalamak istiyoruz.

Bu kampta ufak tefek sakatlıklarımız olsa da ileriki dönemlerde Milli Takımlarda yer alabilecek genç sporcularımızla biraraya geldik. Tecrübeli oyuncularımızın bazılarını kampa davet etmedik. Ligde ve Avrupa Kupalarında sporcularımızın performanslarını değerlendirerek, Kasım ayında hedef kadromuzu oluşturacağız."


Vurgun ayrıca Federasyonumuz ve Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF) tarafından ortaklaşa düzenlenen "Hentbol Antrenör Eğitim Projesi" ile ilgili düşüncelerini de paylaştı. Bu projenin önemine değinen Vurgun şunları söyledi:

"IHF ile ortak yapılan bu proje oldukça önemli bir proje. IHF tarafından görevlendirelen IHF lektörleri genç ve başarılı antrenörler. Lektörlerle küçük yaş gruplarında plan ve projeler konusunda bilgiler paylaştık. İlkokul seviyesindeki çocuklarımıza "hentbolu nası sevdirebiliriz", "nasıl hentbolu öğretebiliriz", "nasıl bir teknik taktik felsefesi oluşturmalıyız" şeklinde görüş alışverişinde bulunduk. 9-12 yaş grubu çocuklarımıza verilecek iyi bir eğitimle 18 yaşına gelindiğinde bu sporculardan yüksek performans alabiliriz.

Kursun yararlı olduğunu düşünüyorum. Benim şahsi düşüncem umarım istekli ve hevesli yeni ve genç antrenörler kazanarak, Türk hentboluna katkı sağlamaktır. "