GSB IHF EHF
  

A Milli Erkek Hentbol Takımı, Lüksemburg'u 31-20 mağlup etti

12-03-2023
EHF Erkekler EURO 2024 Elemeleri 1. Grup'ta mücadele eden A Milli Erkek Hentbol Takımımız, gruptaki dördüncü maçında Lüksemburg’u 31-20’lik skorla mağlup etti.

Konya Selçuklu Uluslararası Spor Salonu'nda oynanan ve Moldova Federasyonu'ndan Dorian Sirbu ve Victor Serdiuc'un yönettiği maçın ilk yarısını da Milli Takımımız 17-8'lik skorla önde kapattı.

Karşılaşma öncesi depremde hayatını kaybeden A Milli Takım kaptanı Cemal Kütahya ve ailesi anısına, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve THF Başkanı Uğur Kılıç tarafından kardeşi Gözde Kütahya'ya plaket verildi. Karşılaşmaya A Milli Takım oyuncuları, Cemal Kütahya adı anons edilerek çıkarken, maç öncesinde depremde hayatını kaybedenler için de bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Okan Halay: "Avrupa Şampiyonası'na gitmeyi hedefliyoruz"

A Milli Erkek Hentbol Takımı Başantrenörü Okan Halay maçın ardından yaptığı açıklamada, maçtan galibiyetle ayrıldıkları için mutlu olduklarını söyleyerek, "Konya halkı bizi destekleriyle gerçekten yalnız bırakmadı. Onlara da teşekkür ediyoruz. Bugün maçın başından sonuna kadar takımımız bir karakter ortaya koydu. Bu maçın aynısını Lüksemburg'da da oynayabilirdik. Fakat deplasmanda biraz stres yönetimini iyi yapamadık. Lüksemburg'da bir farkla kazanmıştık. Burada gerçekten oyunumuzu ortaya koyduk ve galip geldiğimiz için mutluyuz. İnşallah nisan ayında Portekiz ve Kuzey Makedonya ile oynayacağımız maçlardan bir galibiyet alıp Avrupa Şampiyonası'na gitmeyi hedefliyoruz."

Okan Halay, depremde hayatını kaybeden Cemal Kütahya'nın ile ilgili "Çok duygusal bir başlangıç oldu. Çünkü Cemal kardeşimle burada İslami Dayanışma Oyunları'na katılmıştık. Onu hala yanımızda hissediyoruz. Biz şu an kampa 22 kişi başladık ama biz her zaman 23 kişi olarak kamp yaptık. Cemal kardeşimiz, her dakika her saniye sohbetlerimizde, çalışmalarımızda vardı. Bu galibiyetin de onun için çok anlamlı olduğunu düşünüyorum." dedi.

Gruptaki beşinci maçında 26 Nisan'da Portekiz ile Ankara'da karşılaşacak Milli Takımımız, son maçını ise 30 Nisan tarihinde Kuzey Makedonya ile deplasmanda oynayacak.

Salon: Selçuklu Belediyesi Uluslararası Spor Salonu
Hakemler: Dorian Sirbu, Victor Serdiuc (Moldova)
Türkiye: Taner Günay, Mehmet Emre, Enis Harun Hacıoğlu, Çetin Çelik, Yakup Yaşar Simsar, Baran Nalbantoğlu, Halil İbrahim Öztürk, Eray Karakoç, Şevket Yağmuroğlu, Çağlayan Öztürk, Can Çelebi, Alper Aydın, Samet Kanberoğlu, Ömür Pehlivan, Tolga Durmaz, Gökay Bilim
Lüksemburg: Aguer, Herrmann, Trivic, Krier, Guden, Ilic, Tomassini, Weyer, Wirtz, Scheid, Meyers, Rastoder, Kaysen, Etute, Biel, Veidig
Teknik Kadro: Okan Halay (Başantrenör), Rıfat Şahin (Yardımcı Antrenör), İbrahim Demir (Kaleci Antrenörü), Yasin Yüzbaşıoğlu (Sportif Performan Antrenörü), Mert Güven (Sportif Performans Antrenörü), Fuat Yüksel (Fizyoterapist), Cenk Uzunca (Masör), Mehmet Şakiroğlu (Psikolog), Bora Serter (İdari Menajer)