GSB IHF EHF
  

İlker Şentürk turnuvayı değerlendirdi

20-06-2017

12-18 Haziran 2017 tarihleri arasında Bulgaristan'da düzenlenen IHF Challenge Trophy turnuvasında ikinci olarak

gümüş madalya kazanan Milli Takımımız, 2020 Erkekler Avrupa Şampiyonası ana eleme gruplarında mücadele etme hakkı elde etti.

Mayıs ayında Bakü'de düzenlenen 4. İslami Dayanışma oyunlarının ardından IHF Challenge Trophy turnuvasında ikinci olarak gümüş madalya kazanan A Milli Erkek Hentbol takımımızın Baş antrenörü İlker Şentürk, turnuvayı değerlendirdi.

Şentürk, "Trophy maçlarına 16-24 yaş grubu oyuncular katıldı. İlk defa bu yaş grubuyla beraber olduk. Uzun ve iyi bir kamp dönemi geçirdik. Fakat hazırlık maçı yapamadan trophy maçlarına gittik. Grubumuzda Kosova, İrlanda ve Arnavutluk vardı. Grubumuzu lider bitirmek için Kosova maçı önemli bir maçtı ve kazandık. İrlanda ve Arnavutluk seviye olarak zayıf takımlardı. Gruptan çıktıktan sonra çeyrek finalde Gürcistan ile oynadık. Bu turdan sonra bütün takımlar çok iyi düzeyde takımlardı. Gürcistan maçında ikinci devre iyi bir oyunla galip geldik." diye konuştu.

Şentürk, yarı final maçının çok stresli bir müsabaka olduğunu belirtirken, şunları söyledi: "Yarı finalde Kıbrıs Rum Kesimi ile karşılaştık. Oyuncularımın finale çıkma adına çok stresli oynadığı bir maç oldu. Müsabaka boyunca 35 tane bire bir hücum kaçırdık. Bunun 10 tanesi direğe çarpan toplar oldu. Kıbrıs Rum Kesimi maçı 2 defa 5 dakikalık uzatmaya gitti ve son uzatma da oyuncularımız tüm güçlerini sahaya yansıttı ve final yolu açıldı."


Finalde oynanan Faroe adaları maçında basit hatalar yaptıklarını kaydeden Şentürk, "Faroe Adaları, son turnuvanın şampiyonuydu ve çok iyi bir takımdı. Maçın kırılma anlarında yaptığımız basit hatalar, toparlanma ve öne geçme sürecin de hakem hataları üst üste gelince 26-25 sahadan mağlup ayrıldık ve ikinci olduk. Hem Bakü'de yapılan İslami Dayanışma Oyunları hem de bu turnuva, sonuca baktığımızda final maçları oynamayı öğrenmemiz gerektiğini gösteriyor. Bu da bir çok turnuvalara katılarak çok maç oynayarak geliştirilebilir." diye duygularını ifade etti.

Şentürk son olarak teknik ekip olarak peş peşe gerçekleşen turnuvalarda alınan derecelerle söz verdikleri hedeflere ulaştıklarını kaydederken, "Hentbolun gelişimi federasyonun yapacağı ileriye dönük planlamalar ile mümkün olacaktır. Bize desteklerini esirgemeyenlere, teknik ekip arkadaşlarım Okan Halay ve Serdar Karaçam hocaya, masörümüz Halim Akça'ya ve yöneticimiz Cenker Doğan beye çok teşekkür ediyorum." dedi.