GSB IHF EHF
  

Altyapı Gelişim Projesinin Detayları

09-09-2016

Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) olarak Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF) ile yaptığımız proje ile hentbolumuzun geleceğine yatırım yapmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Projenin fikirden proje sürecine gelmesine kadar geçen sürede destek olan tüm hentbol paydaşlarına teşekkür ediyoruz. Eleştiri, yapılacak olan çalışmaların daha da geliştirilmesi için olması gereken şartlardan en önemlisidir. Yapılan işlerde hatalar ve eksiklikler olacaktır. Bu nedenle eleştirileri ile bizleri uyaran hentbol paydaşlarına da ayrı teşekkür ederiz.

Adı üstünde olduğu gibi proje bir pilot çalışma olacak. Bildiğiniz gibi pilot çalışmalardaki esas projenin test edilerek eksiklikleri giderildikten sonra genele yayılmasıdır. Bu nedenle bu çalışmanın ilk yılı bizim için çok önemlidir. 4 yılın sonunda 20 ile ulaşmayı hedeflemekteyiz.

Proje 8 ilde 160 okulun katılımı ile yürütülecek. Projede öncelikle 2005- 2007 doğumlu çocuklarımız yer alacak. Fakat daha önce çalışmalara başlamış 2004 grubuna sahip çalışmaya başlamış okullarda projede yer alabilecekler. Görüldüğü gibi pilot illerde esas olarak yeni okulların kazanılması var olanların da desteklenmesidir.

Projenin destekçisi IHF, proje pilot uygulama olacağı için popülasyonla doğru orantılı daha çok okula ulaşılabileceği merkezi illeri ve bu illerin de sayısının 4 il ile sınırlı olmasını ön şart olarak belirledi. Yapılan görüşmeler sonucunda bu il sayısını 8’e çıkmasını kabul ettiler. Buna ek olarak da Trabzon- Rize ve Adana- Mersin illerini de birleşik iller olarak kabul ederek il sayını 10’a çıkardık.

IHF ile mutabık olarak seçim kriterlerinde; İllerin nüfusu, lisanlı ama faal olan sporcu sayısı, hentbol geleneği, üst liglerde hentbol kuruduğundan bu tarafa temsil oranı, tesis, çocukların ölçümlerinin yapılabileceği üniversitelerin var olması ve okul sayısı esas alındı.

Burada başka bir konuya açıklık getirmek istiyoruz. Biz bu projeden önce 2014 yılında IHF ile okullarda hentbol adı altında başka proje konusunda 4 yıllık anlaşma yaptık. Okullarda hentbol uygulaması ( Handball at the school ) IHF’nin üye ülkelere isteği doğrultusunda eğitici lektörlerini göndererek belirli aralıklarla okullardaki beden eğitimi öğretmenlerine verdikleri eğitimi kapsamaktadır.

Bu proje başlamak üzereyken 2013 yılında başladığımız ve halen devam ettiğimiz altyapı gelişim projesi çerçevesinde altyapı kulüp ve okul faaliyetleri federasyonumuz tarafından görevlendirilen milli takım antrenörleri ve bu yapılarda çalışan antrenörler tarafından izlenen 2000, 2001 ve 2002 doğumlu 1500’ e yakın sporcumuz düzenlene 32 gelişim kamplarında eğitimden geçtiler. Bu yapılan çalışmalar sonucunda çocuklarımızın büyük bölümünün teknik ve motorik özelliklerinde yetersizlik gözlemledik. Avrupa’daki okullarda 6-14 yaş çocuklar oyun ve spor eğitimi vasıtasıyla hem fiziksel hem de sportif beceri olarak oldukça iyi yetişiyorlar. Çocuğun genetik özelliklerinin branşa olan yatkınlığı ve çocuğun gelişim evrelerine göre eğitilerek sağlıklı gelişiminin sağlanması antrenmanların temelini oluşturmaktadır. Çocukların; denge, hız, sürat, dayanıklılık ve kuvvet özelliklerin en verimli olduğu yaşlar atlanmadan hazırlanmış programlar teknik antrenmanın temel esaslarını belirlemektedir. Tabi ki bu planları hazırlayacak ve uygulayacak eğiticilerin varlığı ise başarını altında yatan en önemli etken olduğu gerçeğinden yola çıkarak, 2. Projemiz olan altyapı gelişim çalışmamızı hazırlamaya karar verdik. 2015 yılı kasım ayında Spor Genel Müdürlüğü’müze projelerin sunumunu yaptık. Spor Genel Müdürlüğü’müzün yetkilileri ikinci projemizin çocuk merkezli olması ve geleceğe yatırım açısından daha güçlü bir proje olduğunu belirterek her türlü desteği vereceklerini iletince, bizde 2. Projeyi öne almaya karar verdik. IHF yaptığımız görüşmeler sonuncunda altyapı gelişim projesine ağırlık verip öncelikle bu çalışmaya başlamamız gerektiğini kendilerine ilettik. Onlarda gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra onay verdiler. Bu nedenle planlanmış takvimin yaklaşık 6 ay gerisinde kaldık.

1.Projemiz olan okullarda hentbol çalışmamızda IHF’nin tavsiyesi ile daha çok gelişmekte olan iller tercih edilip, listeler IHF merkezine gönderildi. Yukarıdaki proje kapsamında tercih edilen illerden şu an başlayacağımız projeye bazılarını almak istedik fakat IHF o illeri okul projesinde oldukları için 2. Projeye dahil etmemizi kabul etmedi.

Okullarda hentbol projesi kapsamında yer alacak illerde çalışmalara Şubat 2017’de başlayacağız. İl yapılanması aşağıda bilgilerinize sunmak istiyoruz.

Merkez: Sivas. Çalışmaya katılacak iller: Yozgat, Tokat ve Kayseri.
Merkez: Malatya. Çalışmaya katılacak iller: Adıyaman, Kahramanmaraş, Elazığ ve Mardin.
Merkez: Muğla. Çalışmaya katılacak iller: Aydın, Uşak, Denizli.

Merkez: Samsun. Çalışmaya katılacak iller. Ordu, Giresun, Çorum ve Amasya.

Her yılın sonunda il merkezleri değişecektir.

Yolumuz uzun ve zorlu. Hentbolun gelişimi ve değeri için sosyal medyada yapılan her paylaşım kıymetli. Fakat buradaki önemli olanın birbirimize yol gösterici olmamız ve hentbolumuzu daha geliştirmek için birlikte neler yapabileceğimizi tartışmaktır.

Sevgili hentbol ailesi her zamankinden çok desteğe ve beraber güç birliği içerisinde çalışmaya ihtiyacımız var.

Şimdiden bizlere verdiğiniz destek ve değerli katkılarınız için teşekkür ederiz.

Türkiye Hentbol Federasyonu